Światowy Dzień Wzroku 2021

14 października, już po raz 22 obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Święto zostało zainicjowane przez międzynarodową koalicję VISION 2020. Ma na celu uświadamianie społeczeństwa w temacie wad wzroku oraz przypominanie o tym, jak ważna jest profilaktyka.

Przewaga konkurencyjna w biznesie optycznym? image: Freepik.com

W inicjatywę zaangażowane są międzynarodowe organizacje, w tym Światowa Organizacja Zdrowia oraz Międzynarodowa Agencja do Zapobiegania Ślepocie. W Polsce organizatorami są m.in. Polski Związek Niewidomych oraz Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Światowy Dzień Wzroku to doskonała okazja, aby przyjrzeć się stanowi naszych oczu i zastanowić nad tym, co zrobić, aby dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.

 

Raport na temat stanu oczu

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) blisko 2,2 mld ludzi cierpi na zaburzenia wzroku. Najczęstsze choroby to nadwzroczność i krótkowzroczność, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, jaskra oraz zaćma.

Niestety diagnoza przychodzi często za późno. Eksperci szacują, że u blisko 1 mld ludzi można było zapobiec rozwojowi choroby, gdyby leczenie zostało podjęte na czas.

Inną kwestią jest stosowanie się do zaleceń specjalistów. Pomimo diagnozy, wiele osób nie podejmuje faktycznych działań w zakresie korekcji wzroku.

 

Dlaczego profilaktyka ma znaczenie?

Wiele problemów z oczami i wzrokiem pojawia się niekoniecznie wraz z wiekiem. Pod żadnym pozorem nie można ich lekceważyć. Jeśli działania zaradcze nie zostaną podjęte na czas, może się okazać, że dojdzie do trwałych zmian w narządzie wzroku. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Jest ona szczególnie istotna wśród młodych osób, które mają przed sobą całe życie.

Choroby wzroku wpływają nie tylko na zaburzenia widzenia. Przekładają się również na inne czynności, w tym przede wszystkim koncentrację i sprawność umysłową.

 

Jak dbać o wzrok?

Wśród wszystkich zmysłów, utraty wzroku boimy się najbardziej. W ramach profilaktyki warto zadbać przede wszystkim o zdrowy tryb życia, z uwzględnieniem aktywności fizycznej, zbilansowanej diety i odpowiedniej ilości snu.

Kolejny krok to systematyczne badania. Regularne monitorowanie wzroku u okulisty pozwoli wychwycić początki choroby oczu zanim będzie za późno. Niezwykle ważne jest również dobranie odpowiednich szkieł korekcyjnych przez optometrystę. Należy wystrzegać się kupowania okularów na własną rękę, gdyż w ten sposób możemy jedynie pogorszyć sytuację.

Rozwinięciu wad wzroku sprzyja ekspozycja na promieniowanie. W tym przypadku ratunkiem może okazać się wprowadzenie pewnych zasad w zakresie higieny pracy. To przede wszystkim limitowanie czasu jaki spędzamy przed komputerem i smartfonem, stosowanie specjalnych nakładek, jak również dbanie o regularne przerwy.

 

Jesteśmy kowalem własnego losu i to od nas w dużej mierze zależy, jak długo będziemy cieszyć się dobrym wzrokiem. Światowy Dzień Wzroku to idealna okazja, aby poddać nasz tryb życia refleksji, sprawdzić kiedy ostatnio badaliśmy wzrok i zacząć o niego dbać z większą świadomością. 


Przetestuj bezpłatnie

Nie ma potrzeby instalacji, aplikacja działa w przeglądarce na każdym urządzeniu z dostępem do internetu.
Icon